ترسیم چشم انداز پیشرفت مدیریت لجستیک در سال 2024

در اقتصاد در حال تکامل امروز، ماندن در رقابت، مستلزم سازگاری، نوآوری و آینده‌نگری استراتژیک است. شرکت های لجستیکی هم مانند دیگر بخش های صنعتی، سوار بر موج پیشرفت های تکنولوژیکی، اتوماسیون فرآیندها و پایداری محیطی هستند. این مقاله به روندهای لجستیکی سال 2024 می پردازد و عوامل کلیدی مانند چابکی زنجیره تامین، کمبود نیروی کار جهانی، اتوماسیون، داده های به روز و شفافیت زنجیره تامین را بررسی می کند. این روندها در حال ارائه ی تعریفی مجدد از صنعت هستند و به طور قابل توجهی بر مدیریت لجستیک در سال های آینده تأثیر خواهند گذاشت.

روند 1:

چابکی زنجیره تامین در سال 2024: حرکت در مسیر دیجیتال

کسب‌وکارها با سرعتی بی‌سابقه، درحال رشد هستند. پیشرفت‌های تکنولوژیکی مستمر و پویایی زنجیره تامین که روندی تکاملی دارد، باعث گسترش هرچه بیشتر تمام کسب و کارها در جهان شده است. در فضای دیجیتال امروزی، شرکت‌ها و زنجیره‌های تامین آنها، باید برای حفظ جایگاه خود یا شرکت در رقابت دائمی، چابک باشند. رسیدن به چابکی زنجیره تامین، و عقب نماندن از منحنی بازار، در سال 2024 مستلزم اعمال نفوذ خود مدیریتی، مدیریت تغییر و مدیریت استثنا است.

تصور کنید شرکت شما یک مشتری جدید قابل توجه و مهم دارد. اگر عملیات ثبت و پذیرش سفارش شما به خدمات مدیریت شده متکی باشد، تیم شما به طور معمول، درخواست سفارش مشتری را به بخش ارائه‌دهنده خدمات ارسال می کند. این درخواست، در انتهای صفی از درخواست‌های شرکت‌های دیگر قرار می گیرد و یقینا، پذیرش سفارش مشتری مهم شما را برای روزها یا حتی هفته‌ها به تاخیر می‌اندازد. این تأخیر نه تنها بر درآمد بالقوه شرکت تأثیر می گذارد، بلکه روابط مشتری جدیدتان را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.

درحالیکه، راه‌حل‌های یکپارچه‌سازی خود مدیریتی، تیم شما را قادر می‌سازد تا بلافاصله فرآیند ورود و پذیرش مشتری مهم را آغاز کنید. این اتفاق، به کسب و کار شما اجازه می دهد تا در عرض چند ساعت، تجارت سودمند خود را با مشتری جدید شروع کند.

همین اصل در مورد مدیریت تغییر و استثنا نیز صادق است. اختلاف داده ها، فیلدهای سفارش اشتباه و سطوح نادرست موجودی می تواند به طور قابل توجهی به یک کسب و کار آسیب برساند. با مدیریت تغییر و مدیریت استثنا، شرکت شما می تواند به سرعت به این مسائل رسیدگی کند و تأثیر آنها را به حداقل برساند. علاوه بر این، هر به روز رسانی فرآیندها را می توان به صورت داخلی مدیریت کرد و از وابستگی به ارائه دهندگان خدمات خارجی برای حل مشکلات سیستم اجتناب کرد.

روند 2:

مقابله با کمبود جهانی نیروی کار: ضرورت اتوماسیون

صنعت لجستیک و 3PL با یک چالش آشکار دست و پنجه نرم می کند: کمبود مداوم نیروی کار در جهان. این کمبود به طور قابل ملاحظه ای منجر به افزایش هزینه های تولید و تحویل می شود. به علاوه، تاثیر منفی زیادی بر، در دسترس بودن و مقرون به صرفه بودن کالا می گذارد. برای مقابله با کمبود نیروی کار، تولیدکنندگان و ارائه دهندگان خدمات، به اتوماسیون روی آورده اند.

امروزه در فرآیندهای انبارداری، به شکل قابل توجهی شاهد افزایش اتوماسیون هستیم. ماشین‌ها مسئولیت‌هایی مانند انتخاب محصول و بسته‌بندی اولیه را بر عهده می‌گیرند. حمل و نقل نیز در حال استقبال از اتوماسیون است و اروپا در آزمایش حمل و نقل خودکار پیشرو است. بسیاری از شرکت‌ها در حال ورود به عرصه ی کامیون‌های بدون راننده هستند. کمپانی های زیادی درحال حاضر از واحدهای دو کامیون بهره می برند که در یکی از کامیون ها، انسان راننده است و در دیگری، ماشین بدون راننده، الگوهای رانندگی انسان را تقلید می‌کند.

در مواجهه با مشکل کمبود نیروی کار، امروزه شرکت های لجستیکی، خود را ملزم می کنند تا استراتژی های نیروی کار خود را به خوبی تغییر و بهبود دهند. نوآوری هایی مانند طراحی زنجیره تامین Optilogic Cosmic Frog به عنوان ابزارهای ضروری در بهینه سازی تخصیص منابع و بهره وری نیروی کار در حال ظهور هستند. این ابزارها، کارآمدترین استفاده از شبکه های موجود را، برای برآوردن حجم کار و تقاضای ظرفیت، تضمین می کنند.

روند 3:

از اتوماسیون استقبال کنید: آینده مبتنی بر داده هاست

اتوماسیون یک شیوه اصلی و کارامد برای کسب و کارهای مدرن است. هزینه‌ها را کاهش می‌دهد، کارایی را افزایش می‌دهد و به کارکنان اجازه می‌دهد تا روی کارهای سازنده‌تر تمرکز کنند. شرکت‌های لجستیک می‌توانند در سال 2024 با ادغام‌ سیستم‌های WMS/ERP و مجموعه رو به رشد راه‌حل‌های تجارت الکترونیک، از قدرت اتوماسیون بیشترین استفاده ممکن را ببرند.

از آنجایی که کسب و کارها همچنان پلتفرم ها و سیستم های بیشتری را در فرآیندهای خود ادغام می کنند، داده ها فراوان تر و ارزشمندتر می شوند. با این حال، تکثیر برنامه‌ها و پلتفرم‌ها به این معنی است که داده‌ها در مکان‌های مختلف پراکنده می‌شوند. ازین رو افراد ملزم می شوند تا راه‌حل‌های نرم‌افزاری مختلف را برای دسترسی و کامپایل آن‌ها جستجو و اجرا کنند (این یک کار سخت و مستعد خطا است) .

ادغام WMS/ERP و تجارت الکترونیک، جریان داده را با منبع یابی خودکار و ادغام اطلاعات حیاتی از مکان های مختلف، ساده می کند. این اطلاعات در یک مکان متمرکز ارائه می شود و زمان صرف شده برای جستجوی داده های مربوطه را کاهش می دهد. علاوه بر این، از آنجایی که داده ها در زمان واقعی جمع‌آوری می‌شوند، جاری و به روز هستند و در قالبی سازمان‌یافته، از نظر بصری جذاب و کاملا قابل درک، ارائه می‌شوند.

با جریان داده های کارآمد، تیم شما می تواند نظارت و مدیریت عملیاتی را بهینه کند. با ادغام این سیستم ها ، تیم شما به داده های جامع تر و بینشی عمیق تر ، در مورد فرآیندهای تجاری دسترسی پیدا می کند. این بینش ها زمینه ی بهبود بیشتر را فراهم ساخته و به کسب و کار شما اجازه می دهد مدیریت زنجیره تامین، پیش بینی، کنترل کیفیت و مدیریت تحویل را بهبود بخشد.

روند 4:

 برآورده کردن خواسته های مشتری در سال 2024: مشاهده ی داده های آپدیت شده

آمازون، اثرات ماندگاری بر الگوی خرید و انتظارات مصرف کنندگان بر جای گذاشته است. از جمله نتایج «اثر آمازون»، تمایل به دریافت اعلان‌های آپدیت شده، در مورد محل نگهداری سفارش و زمان‌بندی تحویل است. شکل گیری این خواسته، ریشه در خدمات تحویل سریع آمازون دارد که شامل ارسال 2 روزه و یک روزه می شود. حال، این سوال مطرح است: چگونه شرکت شما می تواند ارتباط بدون وقفه با مشتریان خود را در طول تمامی مراحل حمل و نقل تضمین کند؟

ارائه ی دائمی وضعیت های به‌روزرسانی‌ شده، به مشتریان، شامل یکپارچه‌سازی WMS/ERP شما با پلتفرم‌های دید زنجیره تأمین مانند project44 یا FourKites است. این ادغام به کسب و کار شما امکان می دهد تا بر محموله های سفارشی نظارت کند و وضعیت های جدید را فورا به مشتریان اطلاع دهد. با این اتفاق، مشتریان شما نیز، از روند فرآیند تحویل سفارششان مطلع می شوند و می توانند بر اساس آن برنامه ریزی کنند.

این فرآیند شامل پلتفرم‌هایی برای مشاهده ی زنجیره تامین است که بر لوکیشن دقیق تمام مراحل حمل و نقل نظارت می‌کنند. این پلتفرم ها، داده‌ها را به WMS/ERP که شامل تمام اطلاعات مشتری و سفارش است، منتقل می‌کند. سپس WMS/ERP به طور خودکار، وضعیت تحویل را برای مشتریان ارسال می‌کند. دسترسی به اطلاعات مکان حمل و زمان تحویل، مصرف کنندگان را قادر می سازد تا کسب و کار خود را بهبود داده و آن را بهتر مدیریت کنند.