لاستیک کامیون در انواع مختلف سایز و مدل تولید می‌شود. برای نمونه، معمولاً این لاستیک‌ها به دو شکل رادیال و دیگر شکل بندی ها تقسیم بندیمی‌شوند.

لاستیک‌های رادیال برای جاده‌های آسفالتی مناسب هستند زیرا باعث کاهش خرابی و صداشدگی خودرو می‌شوند. این لاستیک‌ها عمدتاً در سایزهای 22.5، 24.5 و 19.5 اینچ تولید می‌شوند. برای مثال، سایز لاستیک رادیال کامیون 22.5 اینچ به صورت عمده برای کامیون‌های باری سبک  استفاده می‌شود.

لاستیک‌های دیگر شکل بندی ها از نوع بیضی هستند و معمولاً برای کامیون‌هایی با محور وسط بلند استفاده می‌شوند. برای مثال، سایز لاستیک بیضی17.5 اینچ برای کامیون‌هایی با محور وسط بلند استفاده می‌شود.

همچنین لاستیک‌های کامیون به انواع مختلفی تقسیم شده‌اند.

 

برخی از انواع لاستیک کامیون عبارتند از:

1- لاستیک کامیون شهری: این لاستیک‌ها عمدتاً برای کامیون‌های حمل و نقل در شهر تولید می‌شوند و دارای قابلیت کنترل زیادی در سرعت و خوابیدگی هستند.

2- لاستیک کامیون باری: این لاستیک‌ها برای کامیون‌های حمل بار تولید شده‌اند و دارای باربری قوی و پایداری بالایی در سرعت‌های بالا هستند.

3- لاستیک کامیون منطقه‌ای: این لاستیک‌ها برای کامیون‌هایی که در مناطق خاصی (مانند قطب شمال و جنوب) عمل می‌کنند، طراحی شده‌اند و دارای موادی برای مقابله با اثرات آب و هوایی سخت هستند.

4- لاستیک کامیون رانده شده: این لاستیک‌ها توسط کامیون‌های رانده شده است و برای استفاده مجدد طراحی شده‌اند. این لاستیک‌ها غالباً برای کامیون‌هایی با نقشه‌های حمل و نقل کوتاه مدت استفاده می‌شوند.

 

لاستیک کامیون به عنوان یکی از قسمت‌های اصلی خودرو سنگین، باید توانایی کار در شرایط سخت و نامساعد جاده را داشته باشد.

در این راستا،برخی از مشخصات لازم برای لاستیک کامیون عبارتند از:

1- باربری: لاستیک کامیون باید باربری مناسبی داشته باشد تا بتواند وزن بار را به خوبی بلند کند و بر روی سطح جاده قرار دهد. باربری لاستیک کامیون معمولاً با وزن حداکثر بار پشتیبانی شده توسط خودرو ارتباط دارد.

2- سرعت: لاستیک کامیون باید قابلیت تحمل سرعت مناسبی را داشته باشد تا بتواند در سرعت‌های بالا به خوبی عمل کند. سرعت مجاز لاستیک کامیون با توجه به استانداردهای مختلف، متفاوت است.

3- پایداری: لاستیک کامیون باید پایداری بالایی را داشته باشد تا بتواند در شرایط جاده‌ای مختلف (مانند باران، برف یا روغن) به خوبی عمل کند. برای افزایش پایداری، برخی از لاستیک‌های کامیون دارای نوارهایی هستند که به عنوان زنجیر برف و یخ نصب می‌شوند.

4- طول عمر: لاستیک کامیون باید طول عمر معقولی داشته باشد تا بتواند به صورت دائمی در جاده‌های سخت و نامساعد کار کند. طول عمر لاستیک کامیون به صورت معمول بین 50 تا 100 هزار کیلومتر است.

5- مقاومت در برابر سایش: لاستیک کامیون باید مقاومتی قابل قبول در برابر سایش داشته باشد تا بتواند در شرایط سنگین کاری به خوبی عمل کند. معمولاً در بیشتر لاستیک‌های کامیون، روی سطح پهنایی زیادی از نوارهای ترد وجود دارد که باعث افزایش مقاومت در برابر سایش می‌شود.

6- مقاومت در برابر پارگی: لاستیک کامیون باید مقاومتی مناسب در برابر پارگی داشته باشد تا در صورت برخورد با اشیاء تیز یا حفرات جاده آسیب ندیده و به خوبی عمل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *